| Number of Positions | 16 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Contact Material | Gold over Nickel Plated Phosphor Bronze |
| Package Style | DIP |
| Actuator Type | Spindle |
| Contact Current Rating | 100 mA, 400 mA |
| Mechanical Life | 10000Cycles |
| Maximum Operating Temperature | +90°C |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Operating Temperature Range | -30 → +90°C |
| Voltage Rating | 42V dc |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.