| Number of Positions | 16 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Contact Material | Gold over Nickel Plated Stainless Steel |
| Package Style | DIP |
| Actuator Type | Cross Shaped Slot |
| Mechanical Life | 10000Operations |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Operating Temperature Range | -20 → +85°C |
| Voltage Rating | 24V dc |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.