| Number of Positions | 16 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Package Style | DIP |
| Actuator Type | Rotary Coded |
| Contact Current Rating | 150 mA |
| Mechanical Life | 10000Operations |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Minimum Operating Temperature | -60°C |
| Operating Temperature Range | -60 → +125°C |
| IP Rating | IP67 |
| Voltage Rating | 15V dc |
| Dielectric Strength | 250V |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.