| Number of Positions | 16 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Actuator Type | Rotary Coded |
| Contact Current Rating | 100 mA @ 5 V dc |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Operating Temperature Range | -40 → +85°C |
| Voltage Rating | 5V dc |
| Dielectric Strength | 250V ac |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.