| Number of Positions | 8 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Contact Configuration | SPST |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Package Style | DIP |
| Actuator Type | Piano |
| Contact Current Rating | 100mA |
| Mechanical Life | 1000Operations |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Operating Temperature Range | -40 → +85°C |
| Voltage Rating | 6V |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.