| Number of Positions | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Contact Configuration | SPST |
| Contact Material | Silver |
| Package Style | SMT |
| Actuator Type | Plunger |
| Contact Current Rating | 1 → 50 mA |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Operating Temperature Range | -25 → +70°C |
| IP Rating | IP67 |
| Voltage Rating | 3 → 12V dc |
| Dielectric Strength | 250V ac |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.