| Number of Positions | 16 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Contact Configuration | 16P |
| Contact Material | Silver over Gold Plated Phosphor Bronze |
| Package Style | DIP |
| Actuator Type | Rotary Shaft |
| Contact Current Rating | 100 mA@ 30 V dc |
| Mechanical Life | 10000Operations |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
| Operating Temperature Range | -10 → +70°C |
| Dielectric Strength | 500V ac |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.