| Number of Positions | 7 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Contact Configuration | 7P |
| Package Style | DIP |
| Actuator Type | Piano |
| Contact Current Rating | 25 mA |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Operating Temperature Range | -20 → +70°C |
| IP Rating | IP40 |
| Voltage Rating | 24V dc |
| Dielectric Strength | 500V ac |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.