| Number of Positions | 3 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Contact Configuration | SPST |
| Contact Material | Tin Plated Phosphor Bronze |
| Package Style | DIP |
| Actuator Type | Slide |
| Contact Current Rating | 25 mA@ 50 V dc |
| Mechanical Life | 2000Cycles |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Operating Temperature Range | -25 → +70°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.