| Number of Positions | 8 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Contact Configuration | SPST |
| Contact Material | Gold Plated Copper |
| Package Style | DIP |
| Actuator Type | Rocker |
| Contact Current Rating | 100 mA@ 5 V dc |
| Mechanical Life | 2000Operations |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Operating Temperature Range | -55 → +105°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.