| Mounting Type | Through Hole |
| Contact Configuration | DPDT |
| Contact Material | Silver Plated Copper Alloy |
| Package Style | DIP |
| Actuator Type | Slide |
| Contact Current Rating | 300 mA @ 115 V dc |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Operating Temperature Range | -40 → +80°C |
| Voltage Rating | 115V |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.