| Output Coding | BCD |
| Switch Readout | 0 to 9 |
| Terminal Type | Through Hole |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Contact Resistance | 100mΩ |
| Contact Material | Gold Over Nickel Plated Copper Alloy |
| Number of Switch Positions | 10 |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Current Rating | 100 mA @ 40 V dc |
| Operating Temperature Range | -20 → +80°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.