| Output Coding | Hexadecimal |
| Switch Readout | 0 to 9;A to F (0 to 15) |
| Terminal Type | Through Hole |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Contact Resistance | 100mΩ |
| Contact Material | Gold Over Nickel Plated Copper Alloy |
| Mechanical Life | 1000000 |
| Number of Switch Positions | 16 |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Current Rating | 100 mA @ 40 V dc |
| Operating Temperature Range | -20 → +80°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.