| Output Coding | BCD |
| Switch Readout | 0 to 9 |
| Terminal Type | Tab |
| Contact Resistance | 200mΩ |
| Mechanical Life | 30000 |
| Number of Switch Positions | 10 |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
| Maximum Operating Temperature | +65°C |
| Current Rating | 1A |
| Operating Temperature Range | -10 → +65°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.