| Mounting Type | PCB |
| Terminal Type | Pc Pin |
| Number of Switch Positions | 7 |
| Number of Contacts | 1 |
| Contact Current Rating | 300 mA |
| Voltage Rating | 16V dc |
| Height | 16.2mm |
| Width | 27.5mm |
| Mounting Hole Size | 0.9mm |
| Depth | 18.5mm |
| Dimensions | 27.5 x 18.5 x 16.2mm |
| Actuator Colour | Grey |
| Contact Type | Non-Shorting |
| Angle of Throw | 30° |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.