| Mounting Type | Surface Mount |
| Output Coding | BCD |
| Terminal Type | Surface Mount |
| Number of Switch Positions | 10 |
| Number of Contacts | 6 |
| Contact Current Rating | 100 mA @ 42 V |
| Voltage Rating | 42V |
| Height | 7mm |
| Width | 7mm |
| Depth | 2.5mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.