| Mounting Type | PCB |
| Output Coding | BCD Complement |
| Terminal Type | Through Hole |
| Number of Switch Positions | 10 |
| Contact Current Rating | 150 mA @ 24 V dc |
| Voltage Rating | 24V dc |
| Height | 6.5mm |
| Width | 10mm |
| Mounting Hole Size | 1mm |
| Depth | 10mm |
| Contact Material | Gold over Nickel Plated Bronze |
| Case Material | UL94V-O High Temperature Thermoplastic |
| Legend Text Colour | Black |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.