| Mounting Type | Surface Mount |
| Output Coding | BCD, BCH |
| Terminal Type | Gull Wing |
| Number of Switch Positions | 10 |
| Number of Contacts | 10 |
| Contact Current Rating | 100 mA |
| Voltage Rating | 5 V dc, 50V dc |
| Series | S-7000 |
| Height | 2.9mm |
| Width | 7.2mm |
| Depth | 7.2mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.