| Mounting Type | Surface Mount |
| Output Coding | BCD, BCH |
| Terminal Type | Solder |
| Number of Switch Positions | 16 |
| Number of Contacts | "16" |
| Contact Current Rating | 100 (Non-Switching) mA, 30 (Switching) mA |
| Voltage Rating | 15 V dc, 50V dc |
| Series | SMR |
| Height | 4.4mm |
| Width | 7.5mm |
| Depth | 7.5mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.