| Mounting Type | Surface Mount |
| Output Coding | Hexadecimal |
| Terminal Type | Solder |
| Number of Switch Positions | 16 |
| Contact Current Rating | 100 mA |
| Voltage Rating | 5 V dc, 50V dc |
| Height | 3.9mm |
| Width | 10mm |
| Depth | 10mm |
| Actuator Colour | Orange |
| Contact Material | Copper Alloy (Movable), Phosphor Bronze (Stationary) |
| Contact Type | Non-Shorting |
| Case Material | Glass Fibre Reinforced PA |
| Angle of Throw | 90° |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.