| Mounting Type | PCB |
| Output Coding | Decimal |
| Terminal Type | Through Hole |
| Number of Switch Positions | 10 |
| Number of Contacts | 6 |
| Contact Current Rating | 100 mA |
| Voltage Rating | 5V dc |
| Height | 28.05mm |
| Width | 11.6mm |
| Depth | 11mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.