| Switched | Yes |
| Number of Gangs | 1 |
| Current Rating | 13A |
| International Protection Rating | IP66 |
| RCD Type | None |
| Fuse Type | BS 1362 |
| Colour | White |
| Number of Poles | 2 |
| Length | 85mm |
| Depth | 44mm |
| Minimum Box Depth | 25mm |
| Width | 85mm |
| Voltage Rating | 230V ac |
| Height | 85mm |
| Series | FST |
| Fixing Standard | BS |
| Dimensions L x W x D | 85 x 85 x 44mm |
| Colour Family | Green, Red |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.