| Switched | Yes |
| Current Rating | 13A |
| Material | Plastic |
| RCD Type | Passive |
| Trip Speed | 40ms |
| Fuse Type | BS 7288 |
| Colour | White |
| Number of Poles | 2 |
| Length | 85mm |
| Depth | 85mm |
| Minimum Box Depth | 25mm |
| Width | 49.6mm |
| Voltage Rating | 230V |
| Dimensions (L x W x D) | 85 x 49.6 x 85mm |
| Fixing Standard | BS |
| Dimensions L x W x D | 85 x 49.6 x 85mm |
| Colour Family | White |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.