| Number of Gangs | 1 |
| Light Switch Type | Rocker Light Switch |
| Number of Ways | 1 |
| IP Rating | IP2X |
| Number of Poles | 3 |
| Current Rating | 10A |
| Colour | White |
| Mount Type | Wall |
| Material | Polycarbonate |
| Series | Alfanar |
| Voltage Rating | 220 → 250V |
| Finish | Moulded |
| Illumination | Non-Illuminated |
| Minimum Box Depth | 25mm |
| Fixing Standard | BS |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.