| Number of Gangs | 1 |
| Light Switch Type | Timer Light Switch |
| Number of Ways | 2 |
| IP Rating | IP66 |
| Number of Poles | 1 |
| Current Rating | 16A |
| Colour | White |
| Mount Type | Surface |
| Material | ABS |
| Series | Green-i |
| Voltage Rating | 220 → 240V |
| Finish | Satin |
| Height | 86mm |
| Minimum Box Depth | 25mm |
| Fixing Standard | BS Standard |
| Length | 95mm |
| Depth | 54mm |
| Width | 95mm |
| Colour Shade | White |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.