| Light Switch Type | Push Button Light Switch |
| Number of Ways | 1 |
| IP Rating | IP4X |
| Current Rating | 6A |
| Colour | White |
| Material | Thermoplastic Polycarbonate |
| Series | NU3 |
| Range | Unica |
| Voltage Rating | 250V |
| Finish | Gloss |
| Illumination | Non-Illuminated |
| Standards Met | IEC 60669-1, LV |
| Height | 45mm |
| Minimum Box Depth | 32.8mm |
| Fixing Standard | VDE |
| Depth | 44.35mm |
| Width | 45mm |
| Colour Shade | White |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.