| Foot Switch Type | Heavy Duty Foot Switch |
| Contact Configuration | SPDT |
| Switch Operation | Momentary |
| Case Material | Glass Filled Nylon 66 |
| Contact Voltage Rating (AC) | 250V |
| Contact Voltage Rating AC | 250V |
| Contact Voltage Rating DC | 250V |
| Contact Voltage Rating (DC) | 250V |
| Contact Current Rating | 3 A |
| Switch Environment | General Purpose |
| IP Rating | IP67 |
| Guard Cover | No |
| Contact Material | Silver |
| Colour | Black |
| Height | 27mm |
| Dimensions | 91 x 66 x 27mm |
| Length | 91mm |
| Width | 66mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.