| Foot Switch Type | Momentary Foot Switch |
| Contact Configuration | SP-CO |
| Switch Operation | Momentary |
| Case Material | Thermoplastic |
| Contact Voltage Rating (AC) | 24V |
| Contact Voltage Rating AC | 24V |
| Contact Voltage Rating DC | 24V |
| Contact Voltage Rating (DC) | 24V |
| Contact Current Rating | 3 A |
| Switch Environment | General Purpose |
| IP Rating | IPX7 |
| Contact Material | Silver |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.