| Foot Switch Type | Momentary Foot Switch |
| Contact Configuration | SPST-1NO |
| Switch Operation | Momentary |
| Case Material | Steel |
| Contact Voltage Rating (AC) | 250V |
| Contact Voltage Rating AC | 250V |
| Contact Voltage Rating DC | 500V |
| Contact Voltage Rating (DC) | 500V |
| Contact Current Rating | 10 A |
| Switch Environment | Light Duty, Medium Duty |
| IP Rating | IP20 |
| Colour | Grey |
| Height | 21.5mm |
| Dimensions | 75.5 x 103.5 x 21.5mm |
| Length | 75.5mm |
| Width | 103.5mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.