| Foot Switch Type | Momentary Foot Switch |
| Contact Configuration | SP-CO |
| Switch Operation | Momentary |
| Case Material | Polymer |
| Contact Voltage Rating (AC) | 250V |
| Contact Voltage Rating AC | 250V |
| Contact Current Rating | 15 A @ 250 V ac |
| Switch Environment | Light Duty |
| IP Rating | IP20 |
| Colour | Grey |
| Standards Met | EN 60529 |
| Height | 27.76mm |
| Dimensions | 101.32 x 87.27 x 27.76mm |
| Length | 101.32mm |
| Width | 87.27mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.