| Foot Switch Type | Momentary Foot Switch |
| Contact Configuration | SP-CO |
| Switch Operation | Momentary |
| Case Material | Thermoplastic |
| Contact Current Rating | 6 A |
| Switch Environment | Light Duty |
| IP Rating | IPX2 |
| Guard Cover | Yes |
| Colour | Black |
| Standards Met | EN 60529, EN 60950, EU |
| Number of Pedals | 1 |
| Height | 26mm |
| Dimensions | 96 x 72 x 26mm |
| Length | 96mm |
| Width | 72mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.