| Foot Switch Type | Momentary Foot Switch |
| Contact Configuration | SPST |
| Switch Operation | Momentary |
| Case Material | Glass Fibre Reinforced Polymer |
| Contact Voltage Rating (AC) | 5V |
| Contact Voltage Rating AC | 5V |
| Contact Current Rating | 25 mA @ 5 V ac |
| Switch Environment | Light Industrial |
| IP Rating | IPX2 |
| Guard Cover | No |
| Colour | Black |
| Standards Met | 2014/35/EU, EN 60950 |
| Height | 40mm |
| Dimensions | 141 x 105 x 40mm |
| Length | 141mm |
| Width | 105mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.