| Foot Switch Type | Momentary Foot Switch |
| Contact Configuration | SP-CO |
| Switch Operation | Momentary |
| Case Material | Aluminium |
| Contact Voltage Rating (AC) | 250V |
| Contact Voltage Rating AC | 250V |
| Contact Current Rating | 16 A @ 250 V ac |
| Switch Environment | Medium Duty |
| IP Rating | IP68 |
| Guard Cover | Yes |
| Number of Pedals | 2 |
| Height | 111.13mm |
| Dimensions | 158.75 x 279.4 x 111.13mm |
| Length | 158.75mm |
| Width | 279.4mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.