| Foot Switch Type | Heavy Duty Foot Switch |
| Contact Configuration | DP-CO |
| Switch Operation | Momentary |
| Case Material | Aluminium |
| Contact Voltage Rating (AC) | 240V |
| Contact Voltage Rating AC | 240V |
| Contact Voltage Rating DC | 250V |
| Contact Voltage Rating (DC) | 250V |
| Contact Current Rating | 3 A @ 240 V ac, 6 A @ 125 V ac |
| Switch Environment | Heavy Duty |
| IP Rating | IP68 |
| Guard Cover | Yes |
| Colour | Orange |
| Standards Met | EN 60529 |
| Height | 136.4mm |
| Dimensions | 231.9 x 153.16 x 136.4mm |
| Length | 231.9mm |
| Width | 153.16mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.