| Series | XPE |
| Contact Configuration | 2NC+NO |
| Switch Operation | Momentary On-Off |
| Case Material | Plastic |
| Contact Voltage Rating (AC) | 240V |
| Contact Voltage Rating AC | 240V |
| Contact Voltage Rating DC | 250V |
| Contact Voltage Rating (DC) | 250V |
| Contact Current Rating | 3 A, 270 mA |
| Switch Environment | Industrial Duty |
| IP Rating | IP55 |
| Guard Cover | Yes |
| Number of Pedals | 1 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.