| Number of Axes | 2 |
| Switch Technology | Momentary |
| Handle Type | Lever |
| Contact Current Rating | 50 mA |
| Joystick Travel | 0.5 mm |
| Terminal Type | Pc Pin |
| Mechanical Life | 100000Cycles |
| Depth Behind Panel | 19.3mm |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Operating Temperature Range | -10 → +70°C |
| Handle Height | 6.4mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.