| Number of Axes | 2 |
| IP Rating | IP67 |
| Handle Type | Round |
| Contact Voltage Rating | 250V |
| Contact Current Rating | 10 A @ 250 V ac |
| Contact Material | Silver |
| Joystick Travel | ±12 ° |
| Terminal Type | Solder |
| Mechanical Life | 1000000Operations |
| Depth Behind Panel | 23mm |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Maximum Operating Temperature | +50°C |
| Operating Temperature Range | -20 → +50°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.