| Number of Axes | 2 |
| Switch Technology | Momentary |
| IP Rating | IP65 |
| Handle Type | Conical |
| Contact Voltage Rating | 250V ac |
| Contact Current Rating | 6 A@ 250 V ac |
| Contact Material | Gold |
| Joystick Travel | ±12 ° |
| Terminal Type | Solder |
| Mechanical Life | 5000000Operations |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Maximum Operating Temperature | +50°C |
| Operating Temperature Range | -20 → +50°C |
| Handle Height | 41mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.