| Number of Axes | 2 |
| Switch Technology | Progressive |
| IP Rating | IP65 |
| Handle Type | Conical |
| Contact Voltage Rating | 125V ac |
| Contact Current Rating | 1 A |
| Contact Material | Gold Plated |
| Joystick Travel | ±18 ° |
| Mechanical Life | 1000000Operations |
| Depth Behind Panel | 32.8mm |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Operating Temperature Range | -25 → +80°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.