| Number of Axes | 2 |
| Series | XD |
| Switch Technology | Hall Effect |
| IP Rating | IP67 |
| Joystick Travel | ±20 ° |
| Depth Behind Panel | 45.7mm |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Operating Temperature Range | -40 → +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.