| Number of Axes | 2 |
| Switch Technology | Dual Axis Potentiometric, Momentary |
| IP Rating | IP65 |
| Handle Type | Knob |
| Contact Current Rating | 10 mA |
| Contact Material | Tinned Copper |
| Joystick Travel | 2 Way Gate at 36 ° |
| Terminal Type | Flying Lead |
| Mechanical Life | 10000000Operations |
| Depth Behind Panel | 38.5mm |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Maximum Operating Temperature | +55°C |
| Operating Temperature Range | -20 → +55°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.