| Number of Axes | 2 |
| Switch Technology | Potentiometric |
| IP Rating | IP65 |
| Handle Type | Knob |
| Contact Current Rating | 10 mA@ 15 V |
| Joystick Travel | ±18 ° |
| Terminal Type | Flying Lead |
| Mechanical Life | 10000000Operations |
| Depth Behind Panel | 38.25mm |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Maximum Operating Temperature | +55°C |
| Operating Temperature Range | -25 → +55°C |
| Handle Height | 63mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.