| Number of Axes | 2 |
| Series | NZ |
| Switch Technology | Dual Axis Potentiometric |
| Handle Type | Lever |
| Contact Voltage Rating | 125V ac |
| Contact Current Rating | 100 mA |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Joystick Travel | 15 ° |
| Terminal Type | Solder |
| Depth Behind Panel | 25.5mm |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Operating Temperature Range | -40 → +85°C |
| Handle Height | 52.5mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.