| Number of Axes | 4 |
| Series | SAM |
| Switch Technology | Momentary |
| IP Rating | IP30 |
| Handle Type | Round |
| Contact Voltage Rating | 14V dc |
| Contact Current Rating | 15 A |
| Contact Configuration | SPDT |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Joystick Travel | 1 mm |
| Terminal Type | Through Hole |
| Depth Behind Panel | 11.5mm |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Operating Temperature Range | -40 → +85°C |
| Handle Height | 16.1mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.