| Number of Axes | 3 |
| Switch Technology | Hall Effect |
| Handle Type | Knob |
| Contact Voltage Rating | 5V dc |
| Contact Current Rating | 300 mA |
| Contact Material | Stainless Steel |
| Joystick Travel | 36 (X and Y Axes) °, 60 (Z Axis) ° |
| Mechanical Life | 3000000Cycles |
| Depth Behind Panel | 48.77mm |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Operating Temperature Range | -25 → +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.