| Number of Axes | 4 |
| IP Rating | IP68S |
| Handle Type | External Bat Handle Boot |
| Contact Current Rating | 1 mA |
| Joystick Travel | 25 ° |
| Terminal Type | Wire Lead |
| Mechanical Life | 1000000Operations |
| Depth Behind Panel | 11.28mm |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Operating Temperature Range | -40 → +85°C |
| Handle Height | 15.75mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.