| Switch Technology | Hall Effect |
| IP Rating | IP68S |
| Handle Type | Round |
| Contact Voltage Rating | 5.5V dc |
| Contact Current Rating | 12 (Single) mA, 20 (Dual) mA |
| Joystick Travel | 18 → 22 ° |
| Terminal Type | Wire Lead |
| Mechanical Life | 5 x 10⁶Cycles |
| Depth Behind Panel | 0.75mm |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Operating Temperature Range | -40 → +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.