| Series | SIRIUS ACT |
| Switch Technology | Momentary |
| IP Rating | IP65, IP67 |
| Handle Type | Lever |
| Mechanical Life | 500000Cycles |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Operating Temperature Range | -25 → +70°C |
| Handle Height | 75.6mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.