| Cutout Diameter | 16mm |
| Number of Positions | 2 |
| Switch Actuation | Latching |
| IP Rating | IP65 |
| Angle of Throw | 90° |
| Maximum Operating Temperature | +55°C |
| Mechanical Life | >200000Operations |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Operating Temperature Range | -25 → +55°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.