| Number of Positions | 2 |
| Selector Switch Type | Selector Switch Head |
| Actuator Type | Short Handle Black |
| Contact Configuration | SPST |
| IP Rating | IP66 |
| Maximum Current | 1A |
| Series | C2SS |
| Cutout Diameter | 22mm |
| Body Material | Plastic |
| Terminal Type | Screw |
| Colour | Black |
| Maximum AC Voltage | 240V |
| Maximum DC Voltage | 125V |
| Switch Actuation | Latching |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.